Dětský národopisný soubor Kyjovánek vznikl v roce 1976, jako nemladší složka Slováckého souboru, který má v Kyjově již více jak šedesátiletou tradici. Od počátku je pravidelným účastníkem okresních i  krajských přehlídek a několikrát se zúčastnil i přehlídek národních

Soubor má na svém kontě řadu ocenění a úspěchů za účast na přehlídkách a festivalech v různých místech naší republiky. Má za sebou i několik zahraničních zájezdů.  V dřívějších letech svou činnost rozšiřoval  o spolupráci s Čs. rozhlasem a televizí v Brně, spolupracoval s Brolnem a dvakrát i s Československým filmem.

V současné době pracují ve městě 2 soubory se stejným názvem..Kyjovánek II funguje pod současným vedením  již 20 let. Za tu dobu přinesl radost nejen divákům v Kyjově, ale i na festivalech např. v Miloticích, Mistříně, Břeclavi, Veselí nad Moravou, Valašském Meziříčí, Plzni, Jablůnkově, Kunovicích, Kovářově, Tvrdonicích, Zábřehu, Lázních Bělohrad, Nymburku, Hlinsku, Písku, Mariánských Lázních, Klatovech, Mělníku, Přerově nebo Frýdku-Místku. Vystupoval i v mnoha dalších městech naší republiky, z vystoupení v Boleradicích si přiváží pohár starosty obce a cenu diváků. Soubor Kyjovánek má za sebou i několik zahraničních festivalů Maďarsko (2006), Sicílie (2008), odkud si přivezl cenu za výbornou reprezentaci a choreografii, Slovensko (2009,2011), Rumunsku (2010), Čína (2011), Francie (2012),  Sardinie (2013), Itálie a Rakousko (2014), Bulharsko (2016).

Soubor zpracovává  dětské hry, písně a tance z kyjovského Dolňácka.  Před několika lety realizoval i obnovení dětských obchůzek, jako je Vynášení Moreny, velikonoční hrkání, obchůzka královniček a Lucky. K dnešnímu dni pracuje v souboru přes 60 dětí ve věku 3-16 let. Hudební doprovod souboru zajišťuje  cimbálová muzika Jablúčko.